18mai2012

Baglerrennet arrangeres i Sørkedalen

Fra fjorårets Baglerrenn.  ARKIVFOTO: Glenn Thomas NilsenFra fjorårets Baglerrenn. ARKIVFOTO: Glenn Thomas Nilsen

Baglerrennet arrangeres lørdag 4. februar. På grunn av snømangel i Indre Østfold arrangeres rennet i Sørkedalen.

Arrangører for Baglerrennet er Askim, Eidsberg og Slitu IL.

– Her inne garanterer vi masse snø. Dessverre var det litt for lite i traseen hjemme, selv om vi har fine vinterforhold, sier rennleder og initiativtaker Tore Sandem.

Han setter seg på en buss i Askim lørdag morgen klokken 06.30 sammen med sine funksjonærer. I tillegg har han et utmerket samarbeid med Sørkedalens IF, som har stilt både stadion, løypenett og mannskap til disposisjon.

Baglerrennet ble startet opp i fjor, til minne om den avgjørende maktkampen i Norgeshistorien der birkebeinere, som beskyttet Kongesønnnen Håkon Håkonsson, og baglerne stod mot hverandre. Håkon Håkonsson ble født på Folkenborg i Eidsberg i 1204, og det var også her starten opprinnelig skulle gått.

Fortsatt påmeldinger
Ordinær påmeldingsfrist er forlenget til onsdag. I tillegg er et mulig med etteranmeldinger. Hovedklassene er fortsatt cirka 42 vog 28 km. Nytt er en turrenn-klasse for ungdom 15-20 år.

Baglerrennet er første konkurranse i Østfoldtrippelen. Denne omfatter også Skiptvetrittet 17. juni og Fjellaløpet 2. september.

Les også: 215 på ski i strålende vær

Sist oppdatert: 31. januar 2012

MysenPosten er en lokal nettavis for Eidsberg/Mysen, startet i 2010.

Utgiver: NewsLink | Ansvarlig redaktør: Adrian Sellstrøm
ISSN: 1892-7181 | Copyright © 2010-2012

TIPS: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.